Wstęp
Firma bez ZUS-u to często spotykane określenie w internecie oraz różnych artykułach na blogach księgowych. Często kojarzy się ludziom z przekrętem, czymś bardzo naciąganym i nielegalnym. To nieprawda! Postanowiliśmy napisać niniejszy artykuł po to, aby uświadomić ludzi czym właściwie jest Firma bez ZUS-u, z jakimi obowiązkami się wiąże i generalnie jakie są plusy i minusy prowadzenia tego typu działalności. Jako Biuro Rachunkowe oczywiście oferujemy usługę kompleksowej księgowości dla tego typu rozwiązań podatkowych. Przejdźmy jednak do bardziej szczegółowych informacji dotyczących problematyki “omijania ZUS-u”.
Firma bez ZUS-u to rodzaj optymalizacji podatkowej (który jest stosowany nawet przez nasze biuro!). Dzięki temu istnieje szansa na ominięcie składek ZUS, czyli oszczędność ponad 1000 zł każdego miesiąca! Dzieje się tak w przypadku założenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (popularny skrót: Sp. z o. o.), w której Zarząd stanowić będzie minimum dwóch wspólników. Może być to Twój znajomy lub członek rodziny.
Czym jest? Kto może założyć taką firmę?
Jakie poniosę koszty? Ile wydam na założenie spółki z o. o.?
Jako biuro rachunkowe możemy pomóc (nieodpłatnie) we wszystkich problemach związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeżeli to Twoja pierwsza działalność z chęcią przygotujemy wszelkie formularze i druki, abyś mógł właściwie zarejestrować swoją firmę. Pomożemy również w wyborze właściwego kodu PKD działalności i podpowiemy gdzie i kiedy należy złożyć konkretny formularz. Jeżeli martwisz się informacją, którą straszą inni – o wysokości kapitału zakładowego, czy problemów z Urzędem Skarbowym to możesz od razu uznać, że ktoś chciał Cię wprowadzić w błąd. Większość Urzędów Skarbowych w Polsce jest naprawdę przyjazna przedsiębiorcom. Prowadziliśmy księgowość dla naprawdę wielu podmiotów, przeszliśmy wiele kontroli i postępowań sprawdzających – nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z dogadaniem się z Urzędnikami. Osoby straszące “fiskusem” lub “biurokracją” z reguły są typowymi dziennikarzami, którzy mają z urzędami do czynienia tyle co złożenie raz w roku PITu w US. Przechodząc do kosztów, które musi ponieść każda osoba zakładająca spółkę z o. o. będą to jedynie:
- opłata za pierwszy wpis w MSiG oraz wpis do KRS – w przypadku zawiązania umowy spółki elektronicznie: 350 zł
- podatek PCC-3 do US liczony jako 0,5% od kapitału zakładowego – w praktyce (przy kapitale zakładowym 5000 zł) wynosi on około 20 złotych
Łączna kwota kosztów założenia firmy: 370 zł! Zdziwiony, że tylko tyle? Tak jak widzisz twierdzenie niektórych redaktorów o rzekomych ogromnych kosztach założenia spółki z o. o. to po prostu MIT, który właśnie obaliliśmy. Inną kwestią jest to, że biura rachunkowe, które prowadzą księgowość dla spółek (wymagana jest pełna księgowość) stosują horrendalnie wysokie stawki w przypadku tego typu Klientów. My jesteśmy nastawieni na uczciwą współpracę opartą na stabilności i stałości cen, dlatego nie praktykujemy tego typu rzeczy. Uważamy, że każdego Klienta należy traktować z należytym mu szacunkiem a swoiste “dojenie krówki” – to nie u nas! Za chwilę ktoś powie Chwila, chwila, opłaty dla skarbówki i sądu to jedno, a wy pewnie skasujecie ładną sumę za pomoc w założeniu firmy. Niestety (lub stety) – nasza pomoc przy zakładaniu Twojej firmy może być dla Ciebie całkowicie bezpłatna. Gdzie jest haczyk? Wymagamy w takim przypadku podpisania z nami umowy na prowadzenie księgowości. Oczywiście w umowie nie ma żadnych dodatkowych haczyków, a okres wypowiedzenia to po prostu 1 miesiąc. Traktujemy Klienta tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. 🙂
Pełna Księgowość – czy to takie straszne?
W Polsce wszystkie większe firmy prowadzą swoją księgowość jako pełne księgi handlowe. Jest to najbardziej skomplikowana forma prowadzenia księgowości, dlatego też wiele osób słysząc “pełna księgowość” w połączeniu z cennikami biur rachunkowych rezygnuje z zakładania spółki z o. o. Kodeks spółek handlowych nakłada obowiązek prowadzenia ich księgowości właśnie w takiej postaci. Pozwala to na znacznie większą kontrolę nad finansami danego przedsiębiorstwa oraz w przypadku chęci starania się o leasing czy kredyt – większe pole do sprawdzenia przez bank swojego kontrahenta. W przypadku mniejszych firm jest to po prostu większa ilość biurokracji (szczególnie jeśli chodzi o konta syntetyczne i syntetyczno-analityczne oraz dekretowanie poszczególnych dokumentów), a także dodatkowa ilość obowiązków nakładanych przez wyżej wspomniany kodeks (jak na przykład konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego spółki – za każdy rok obrotowy wykonywane po zamknięciu ksiąg handlowych, opracowanie zakładowego planu kont oraz polityki rachunkowości). Spółkę z o. o. można założyć na dwa sposoby. Różnią się one od siebie dość znacznie, głównie szybkością realizacji.
Jak wygląda proces zakładania spółki w praktyce?
Sposób I – umowa spółki zawiązana u notariusza
Droższa, mniej wygodna, dłuższa i generalnie przydatna tylko w przypadku większych spółek. Ten sposób jest o tyle ciężki, że zajmuje sporo czasu (dużo więcej – z racji tego, że trzeba najpierw umówić się z notariuszem, przygotować umowę i dane a następnie poświadczyć notarialnie umowę w obecności wszystkich wspólników Zarządu). Jest to mniej ekonomiczna droga, ponieważ notariusz również musi zarobić – pobiera on taksę notarialną zgodną z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącym maksymalnych taks notarialnych za określone czynności. Przyjęło się, że za standardową umowę spółki z o. o. (kapitał zakładowy 5000 zł) wraz z odpisami (których należałoby mieć co najmniej trzy – jeden dla siebie, drugi do KRS, a trzeci zawsze może się przydać) oraz wzorami podpisów dla wspólników płaci się około 500 zł.
Sposób II – zawiązanie umowy spółki przez internet w trybie S24 Od niedawna funkcjonują przepisy, które pozwalają na założenie prostej spółki przez internet – w tzw. trybie S24. Dzięki tej opcji możesz ograniczyć formalności do minimum, zaoszczędzisz masę czasu i nie będziesz musiał wypełniać dużej ilości formularzy do KRS – tak jak to ma miejsce w przypadku Sposobu nr I.
Wymogiem do założenia Spółki w trybie S24 jest:
– posiadanie profilu zaufanego ePUAP (przez każdego członka zarządu)
– dostęp do internetu i ew. konta bankowego online (przyspieszy to realizację)
Główną ideą było znaczące uproszczenie zakładania spółek, co jak najbardziej się sprawdziło. Oczywiście sam system informatyczny, który odpowiada za cały proces sporządzania dokumentacji (umowy spółki, podpisywanie umowy oraz wysyłanie tego do właściwego sądu – KRS) pozostawia wiele do życzenia, ale najważniejszy jest fakt, że to działa i się sprawdza.
Tryb S24 (KRS online) – szybciej, taniej i wygodniej
Oczywiście istnieją Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których nie można zawiązać w trybie S24, ponieważ nie pozwala na to wzorzec umowy, który jest tam stosowany. Takie wyjątkowe sytuacje mają miejsce gdy:
– przy założeniu Spółki chcemy wnieść do niej kapitał tzw. aportem
– w Spółce zasiada cudzoziemiec niemający profilu zaufanego ePUAP
– chcesz wprowadzić specyficzne zapisy do umowy Spółki
Jakie papiery i dokąd złożyć po rejestracji Spółki w KRS?
Po uzyskaniu decyzji o wpisie Spółki do Rejestru Przedsiębiorców, Spółka uzyska numer NIP, REGON i KRS (zostaną one nadane przez poszczególne Urzędy dzięki automatycznemu przesłaniu przez KRS do CRP KEP i rejestru REGON danych o Spółce). Po otrzymaniu tych numerów należy zajrzeć do Urzędu Skarbowego i złożyć tam formularze:
– NIP-8
– VAT-R
Praktyczne uwagi
Jeżeli zakładałeś Spółkę metodą S24 – pamiętaj, że musisz koniecznie dołączyć Oświadczenie o tym, że Spółka nie jest cudzoziemcem. Niestety, system rejestracji spółek z użyciem wzorca umowy spółki nie uwzględnia wprowadzonych w czerwcu 2017 roku dodatkowych obowiązków na osobę zgłaszającą spółkę z o.o. do rejestracji, dotyczących złożenia oświadczenia czy spółka jest cudzoziemcem. spółka z o.o. będzie uznana za cudzoziemca, gdy jest kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego lub osobę prawną mającą siedzibę za granicą albo też nieposiadającą osobowości prawnej spółkę, mającą siedzibę za granicą, utworzoną zgodnie z ustawodawstwem państw obcych przez osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego lub osobę prawną mającą siedzibę za granicą. Najlepiej w momencie wysłania wniosku przez S24 udać się do właściwego KRS i zostawić w nim potwierdzenie dokonania opłaty za pierwszy wpis w MSiG (wydruk) razem z takim oświadczeniem. Przyspieszy to rejestrację Spółki o około 1 dzień – w innym wypadku wysłane zostanie wezwanie do uzupełnienia braków (elektronicznie w s24).
Jeżeli zakładałeś Spółkę metodą S24 – pamiętaj, że musisz koniecznie złożyć i rozliczyć sam podatek PCC-3. W przypadku zawiązywania umowy u notariusza – to na nim ciąży obowiązek pobrania od Spółki pieniędzy na podatek PCC-3 od kapitału zakładowego nowo utworzonej Spółki. Jeżeli zrobisz to przez S24 – będziesz musiał sam uzupełnić druk PCC-3 i złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Najlepiej jest to zrobić zanim Urząd Skarbowy wyśle wezwanie do Spółki (a wyśle na pewno, nie ukryjesz tego!). Bardzo ważne jest dotrzymanie terminu 14 dni – liczone od daty zawiązania Spółki (czyli daty widocznej w Umowie Spółki – jako data zawiązania Spółki, a nie jako data rozpoczęcia działalności gospodarczej!). Zapamiętaj, że w Urzędzie Skarbowym zawsze zachowanie terminu jest ważniejsze od wpłacenia podatku w terminie.
Jako Biuro Rachunkowe BlackGroup.pl umożliwiamy naszym Klientom przesyłanie nam dokumentów księgowych przez naszą specjalną Platformę do przesyłania dokumentów. Dzięki temu nasz kontakt z każdym Kontrahentem jest błyskawicznie – a w razie nieścisłości zawsze na bieżąco pomagamy.
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl