Korzystasz z usług Facebooka i Google w działalności gospodarczej? Sprawdź, czy nie musisz rozliczać podatku u źródła.
Facebook i Google a podatek u źródła
Ustawy o podatkach dochodowych informują, w jakich przypadkach polski przedsiębiorca jest zobowiązany do naliczania i pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od usług niematerialnych świadczonych przez nierezydentów.
Ważną informacją dla przedsiębiorcy będzie, czy Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem firmy, od której kupujemy usługi. Wykaz takich umów znajduje się na stronach rządowych. Na wykazie znajduje się również Irlandia, która jest krajem siedziby zarówno dla Google, jak i Facebooka. Jeden z warunków pozwalających na zwolnienie z podatku u źródła jest spełniony.
Kolejną kwestią jest certyfikat rezydencji podatkowej. Forma tego dokumentu budzi od wielu lat duże emocje i kontrowersje. Organy podatkowe do niedawna wymagały od przedsiębiorców posiadania certyfikatów w formie papierowej. Pozyskanie dokumentu w takiej formie było wręcz nieosiągalne.
Od 2019 roku zmieniły się przepisy podatkowe, które pozwalają na wykorzystanie kopii certyfikatów rezydencji do wysokości 10.000 zł wypłaty należności za usługę dla firmy Google lub Facebook. Rozmowy na ten temat nie milkną, w dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat formy certyfikatu, jeżeli zapłata za usługę przekracza 10.000 zł w roku podatkowym, temat pozostaje otwarty. 🙂
Podatek u źródła – czy mam obowiązek sporządzenia deklaracji IFT?
Nawet jeżeli przedsiębiorca będzie zwolniony z poboru podatku u źródła, to ma obowiązek złożenia informacji na formularzu IFT-2/IFT-2R. Obowiązkowe jest złożenie informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznego kontrahenta na druku IFT-2R, ponieważ informacja IFT-2 sporządzana jest na wniosek usługodawcy.
Informację IFT-2R należy przygotować i przesłać w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą będzie to 31 marca. Jeden egzemplarz informacji przekazuje się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, drugi dla firmy Google lub Facebook. Informacje sporządza się odrębnie na każdą firmę, jeżeli w roku podatkowym korzystamy z usług świadczonych przez każdą z nich.
Rozliczenie podatku u źródła – jakie deklaracje?
- CIT-10Z – w zakresie pobranego podatku u źródła od osób prawnych.
- PIT-8AR – w zakresie pobranego podatku u źródła od osób fizycznych.
CIT-10Z należy złożyć do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku do naczelnika urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych.
PIT-8AR należy złożyć do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą również ma obowiązek złożenia CIT-10Z jeżeli pobiera podatek u źródła od osoby prawnej, pomimo że sama nie jest osobą prawną. To status firmy, której płacimy za usługę czy wypłacamy dywidendę decyduje o rodzaju składanej deklaracji rozliczeniowej.
CIT-10Z – dotyczy usługodawców o statusie osoby prawnej (spółka z o.o., S.A.).
CIT-8AR – dotyczy usługodawców o statusie osoby fizycznej.
Jakie są stawki podatku u źródła?
- zryczałtowany podatek w wysokości 20%
– od odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do znaków towarowych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności otrzymanych za udostępnienie praw do wynalazków w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
– od zapłaty za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej,
– od świadczenia usług doradczych, księgowych, prawnych, reklamowych, badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. - zryczałtowany podatek w wysokości 10%
– od opłat z tytułu wywozu ładunków i pasażerów do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
– od opłat uzyskiwanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. - zryczałtowany podatek w wysokości 19%
– od przychodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terenie Polski,
– od przychodów z dywidend.
Jaką stosować procedurę, aby ustalić czy należny jest podatek u źródła?
- Sprawdzić, czy przychody mieszczą się w katalogu:
- wymienionym w art. 29 i art. 30a ust. 1 pkt 1-5a ustawy o PIT – dotyczy przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- wymienionym w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT – dotyczy przychodów osiąganych przez podmioty z osobowością prawną, takie jak: spółki z o.o., akcyjne.
- Przychód z ww. źródeł musi być uzyskany przez nierezydenta. Jeżeli to jest osoba fizyczna to nie posiada ona miejsca zamieszkania na terytorium Polski, a jeżeli jest to osoba prawna to nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub zarządu na terenie Polski.
- Należy sprawdzić, czy przychód nie korzysta ze zwolnienia z podatków dochodowych.
- Jeżeli wymagają tego przepisy, płatnik musi uzyskać certyfikat rezydencji podatnika.
- W oparciu o obowiązujące stawki zryczałtowanego podatku dochodowego należy ustalić jaka stawka dotyczy osiągniętego przychodu.
- Płatnik, jeżeli ma taki obowiązek, nalicza, pobiera i odprowadza podatek dochodowy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Gdzie znajdę aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej?
Certyfikaty rezydencji podatkowej – aktualne za rok 2020:
– Facebook Ltd (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
– Google Ltd (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
– Adobe Systems Ltd (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
– LinkedIn Ltd (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
– Microsoft (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
– Canva (kliknij, aby wyświetlić plik PDF)
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl
.