UWAGA! Z racji koronawirusa termin rejestracji (zgłoszenia) do CRBR został przesunięty na 13 lipca 2020r. JEST TO TERMIN OSTATECZNY NA DOKONANIE ZGŁOSZENIA DO TEGO REJESTRU!
Utworzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych ma zapobiegać zarówno praniu brudnych pieniędzy, jak i zmniejszyć ryzyko terroryzmu. Wszystkie polskie spółki handlowe mają obowiązek zgłosić do 13 kwietnia 2020 roku informacje o swoich tzw. beneficjentach rzeczywistych. Nowo powstające spółki mają na to 7 dni od zarejestrowania w KRS.
CRBR jest internetowym systemem, w którym można sprawdzić kto jest w danej Spółce osobą decyzyjną. CRBR funkcjonuje od 13 października 2019r.
Zgodnie z prawem wszystkie polskie spółki handlowe muszą zgłosić do Rejestru informacje o swoich tzw. beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach, które rzeczywiście sprawują kontrolę nad firmami. Docelowo w rejestrze powinny znaleźć się dane dot. około 450 tys. spółek.
Kto musi dokonać zgłoszenia do CRBR?
Obowiązek wpisu dotyczy:
– spółek komandytowych
– spółek jawnych
– spółek komandytowo-akcyjnych
– spółek z o. o.
– spółek akcyjnych
Obowiązek wpisu do CRBR nie dotyczy spółek giełdowych.
Jaki jest cel Rejestru CRBR?
Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W rejestrze znajdują się bowiem informacje o osobach, które wpływają na kluczowe decyzje w spółkach, nawet jeżeli teoretycznie znajdują się poza wieloszczeblową strukturą korporacyjną.
Według GIIF na najwyższy poziom ryzyka narażone są transakcje z użyciem rachunków bankowych, gdzie można ukryć dane rzeczywistych zleceniodawców. Niemal 66 proc. postępowań wszczętych przez GIIF w 2018 roku dotyczyło właśnie podejrzanych transakcji z wykorzystaniem rachunków bankowych. W ten sposób pieniądze najczęściej trafiały do Hongkongu (ok. 10,3 mld zł). To więcej niż wyniosła wymiana handlowa z tym krajem w 2017 roku. Rejestr pozwoli ukrócić ten proceder.
Jaki jest termin zgłoszenia się do CRBR?
Podmioty, które zarejestrowały się PRZED dniem 13.10.2019r. w KRS:
mają czas do 13. kwietnia 2020r.
Podmioty, które zarejestrowały się w KRS PO dniu 13.10.2019r.:
powinny dokonać zgłoszenia do CRBR w terminie 7 dni od daty rejestracji w KRS
Gdzie i jak dokonać zgłoszenia do CRBR?
Zgłoszenia dokonuje się poprzez portal online:
https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Do podpisania zgłoszenia wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego e-Puap.
Nowy rejestr to efekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Jak podkreśla ustawodawca, zgłoszenie beneficjentów do CRBR jest łatwe i zajmuje mało czasu, jednak kary za brak wpisu mogą być kosztowne (nawet do 1 miliona złotych).
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl