- MIT: Potrzebny jest wkład minimum 5000 zł.
O tym, w jaki sposób wnieść kapitał zakładowy do Spółki piszemy w artykule:
Kapitał zakładowy w Spółce z o. o. - MIT: Spółka z o. o. to duża firma, która musi zatrudniać pracowników.
Spółkę z o. o. może prowadzić jedna/dwie osoby. Nie trzeba posiadać pracowników w Spółce z o. o. Jest ona odrębnym tworem prawnym, który posiada osobowość prawną i prowadzi działalność we własnym zakresie, na własny rachunek. Oczywiście w zależności od konkretnej specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej może wynikać obowiązek posiadania pracowników (choćby dlatego, że niektórych rodzajów działalności nie da się wykonywać bez posiadania fizycznych pracowników – np. działalność developerska). - MIT: Spółkę trzeba zarejestrować u notariusza, co jest drogie.
Od roku 2017r. można rejestrować Spółkę z o. o. przez internet (całość robi się bez wychodzenia z domu) przy użyciu wzorca umowy Spółki, dostępnego w systemie KRS S24. Szczegółowo na temat rejestracji Spółki można przeczytać w naszym artykule:
Spółka z o. o. – rejestracja w trybie KRS S24 (informacje ogólne) - MIT: Spółka z o. o. o. to olbrzymie koszty księgowości
Oczywiście koszty księgowości są większe, niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednakże nie jest to 3-, lub 4-krotność stawki, którą trzeba byłoby zapłacić za księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej. Osoby, które nie znają się na księgowości tworzą obraz księgowości spółki z o. o. jako coś bardzo skomplikowanego, trudnego w wykonaniu – jest to mityczne podejście osób, które zazwyczaj nigdy nie posiadały własnej Spółki z o. o., ani nie korzystały z tego typu usług. - MIT: Spółka odpowiada za swoje zobowiązania do wysokości kapitału zakładowego
Spółka odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem (nie tylko tym kapitałem, który często wynosi 5000 złotych), ale także tym, co zarobiła w trakcie swojego działania. W razie problemów cały majątek Spółki narażony jest na egzekucję. Ograniczona odpowiedzialność dotyczy TYLKO osób będących wspólnikami, które nie zasiadają w zarządzie. Tak, te osoby ryzykują zwykle tylko swoim wkładem do spółki, chyba że w umowie spółki zastrzeżono jakieś inne obowiązki dla wspólników. - MIT: Udziałowiec odpowiada za zobowiązania Spółki w razie jej niewypłacalności
Jeżeli Spółka okaże się niewypłacalna (nie będzie posiadała zdolności do regulowania swoich zobowiązań) to udziałowcy (wspólnicy) Spółki nie odpowiadają za zobowiązania Spółki. Jednakże jeżeli te same osoby będą pełniły funkcje w Zarządzie Spółki, to jak najbardziej w przypadku niedochowania terminu na wniesienie wniosku o upadłość Spółki do KRS (termin to 14 dni od daty wystąpienia problemów) te osoby będą ponosiły odpowiedzialność za zobowiązania Spółki w trybie Art. 299 KSH – jako członkowie zarządu (nie jako udziałowcy). - MIT: “Przecież to masa dodatkowych obowiązków… uchwały, podwójne opodatkowanie a co roku trzeba składać sprawozdanie do KRS”
Prawdą jest, że czasami trzeba podjąć jakąś uchwałę. Jednak robi się to (w przypadku małych Spółek) maksymalnie 2-3 razy w roku. Wzory uchwał dostępne są w internecie, więc do ich stworzenia nie trzeba korzystać z niczyjej pomocy (oprócz krótkiej konsultacji z księgową/księgowym co do ich treści). Podwójne opodatkowanie da się w łatwy sposób obejść, o czym powie Ci każde dobre biuro rachunkowe, które zna się na prowadzeniu księgowości spółek z o. o. Jeżeli chodzi o sprawozdanie do KRS, to sprawozdanie finansowe tworzy księgowość, natomiast Zarząd Spółki jest zobowiązany do jego akceptacji i przekazania do KRS (po uprzedniej akceptacji przez Udziałowców). - MIT: Potrzebuję minimum 2 udziałowców, aby założyć Spółkę.
Spółka z o. o. może być jednoosobowa. Jednak należy się liczyć w takim przypadku z koniecznością opłacania składek ZUS (bez możliwości skorzystania z preferencji).
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl