Najczęściej spotykanym pytaniem od naszych potencjalnych Klientów, którzy chcą założyć Spółkę z o. o. jest pytanie dotyczące procentowego rozkładu udziałów w Spółce, tj.
Ile procent udziałów trzeba mieć w Spółce z o. o., aby nie płacić składek do ZUS?
Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna z powodu występującego w tej kwestii bardzo rozbieżnego orzecznictwa polskich Sądów.
Jednoznaczna i pewna odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: to zależy. Głównie od sytuacji w samej Spółce (tj. od konkretnego stanu faktycznego). Ilość posiadanych udziałów nie jest jedynym wyznacznikiem, który biorą pod uwagę Sądy przy wydawaniu wyroków w kwestii podlegania pod ubezpieczenia społeczne (czyt: uznania większościowego udziałowca Spółki dwuosobowej jako osoby prowadzącej działalność pozarolniczą na podstawie art. 8 ust. 6 pkt. 4 u.s.u.s. i w konsekwencji późniejszego “oskładkowania” tego udziałowca wstecz).
Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który posiada część udziałów zapewniającą mu prawo do samodzielnego decydowania o wynikach zgromadzenia wspólników i niemal wyłączne prawo do zysku oraz który – wskutek pełnienia funkcji jednoosobowego zarządu – ma nieskrępowaną możliwość samodzielnego decydowania o bieżącej działalności spółki, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24.02.2021
Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który posiada część udziałów zapewniającą mu prawo do samodzielnego decydowania o wynikach zgromadzenia wspólników i niemal wyłączne prawo do zysku oraz który – wskutek pełnienia funkcji jednoosobowego zarządu – ma nieskrępowaną możliwość samodzielnego decydowania o bieżącej działalności spółki, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.).
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03.07.2019
Na użytek prawa ubezpieczeń społecznych wspólnika większościowego (posiadającego 92% udziałów) należy traktować jako jedynego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z perspektywy norm prawa ubezpieczeń społecznych, tego rodzaju spółkę należy traktować jako spółkę jednoosobową.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 15.11.2018
Jak widać po przytoczonych wyżej wyrokach udziałowiec dwuosobowej Spółki z o. o., który pełni funkcję jedynego członka zarządu w tej Spółce jest bardzo często uznawany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.
Co to oznacza? Taka Spółka traktowana będzie przez ZUS jako Spółka podlegająca ubezpieczeniom społecznym (udziałowiec będzie zobligowany do zarejestrowania się w ZUS i opłacania comiesięcznych składek w pełnej wysokości).
Zatem czy bezpiecznym rozwiązaniem jest tworzenie podmiotu, w którym udziałowcem są dwie osoby fizyczne (jedna z nich posiada marginalny udział procentowy w tejże Spółce), a następnie jedna z tych osób jest jedynym członkiem zarządu? Odpowiedź nasuwa się sama: nie jest to bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia maksimum bezpieczeństwa przed ewentualnym niekorzystnym wyrokiem Sądu w przyszłości.
Istnieją jednak bardziej korzystne wyroki w tego typu sprawach, odnoszące się bardziej do ogółu – twierdzące, że nie ma możliwości uznania Spółki dwu- lub kilkuosobowej za osobę prowadzącą działalność pozarolniczą (i w konsekwencji tego nie ma możliwości uznania tej Spółki jako podmiotu, który jest zobligowany do opłacania składek ZUS). Pokazuje to dość wyraźnie poniższy wyrok.
Objęcie udziałów, choćby w nieznacznej części, w spółce przez innych udziałowców należy uznać za okoliczność wyłączającą zastosowanie art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.
Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 25.07.2019
Na sprawę można również spojrzeć szerzej, tak jak to zrobił Sąd Apelacyjny w Katowicach w roku 2018r. (wyrok poniżej) – wskazał, że bycie “niemal jedynym wspólnikiem” jest tożsamym pojęciem z podleganiem pod ubezpieczenia społeczne jako osoba prowadząca działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt. 4 u.s.u.s.
W sytuacji, gdy udział w kapitale zakładowym spółki innych wspólników pozostaje iluzoryczny (99/100 do 1/100), bądź, gdy udziałowiec większościowy spółki z ograniczoną odpowiedzialności jest “niemal jedynym wspólnikiem”, to jest on osobą prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 05.10.2018
Co mi grozi w razie uznania Spółki z większościowym udziałowcem jako osoby prowadzącej działalność?
Tak jak zaprezentowaliśmy powyżej – w sytuacji, w której zapadnie prawomocny wyrok w sprawie uznania większościowego udziałowca jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność (w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt. 4 u.s.u.s.), osoba taka jest zobligowana do zapłacenia wszystkich zaległych składek ZUS wstecz (od momentu rozpoczęcia działalności Spółki). W związku z tym bardzo istotnym momentem przy zakładaniu Spółki jest prawidłowy rozkład udziałów pomiędzy wspólników (udziałowców) Spółki oraz zabezpieczenie jej w taki sposób, aby nigdy w przyszłości nie zapadł wyrok Sądu zmuszający większościowego udziałowca Spółki do opłacenia składek ZUS (razem z odsetkami).
Jaka struktura udziałów jest najlepsza, aby uniknąć ZUS?
Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Zalecamy w tej kwestii konsultacje z doradcą podatkowym, który bliżej przyjrzy się konkretnej sytuacji i pomoże stworzyć odpowiednio dobraną strukturę do opisanego przez Państwa modelu prowadzonej działalności.
W razie zainteresowania oferowanymi przez nas usługami księgowymi dla Spółki z o. o. lub jednoosobowej działalności gospodarczej zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym.
Adres email (kontakt przez 7 dni w tygodniu): admin@investment-accounting.pl
Infolinia (zapytania ofertowe, księgowość):+48 534 995 723
Telefon czynny w dni robocze godz. 10:00-15:30
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl