Od 1. września weszły istotne zmiany w polskim prawie, w związku z czym wypełniamy obowiązek informacyjny przekazując informacje o zmianach naszym Klientom.
1. VAT i tzw. BIAŁA LISTA PODATNIKÓW – OBOWIĄZEK WERYFIKOWANIA KONTRAHENTÓW
Od 1 września 2019 r. zaczęła działać tzw. biała lista podatników VAT, czyli wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne i nie rodzi konsekwencji. Niektóre firmy z którymi Państwo współpracujecie wdrożyły już procedury weryfikowania kontrahentów, w związku z czym niektórzy podczas płatności dla Państwa firmy sprawdzają numer rachunku bankowego i to, czy jest on na białej liście podatników. W przypadku jeśli Państwa rachunku nie ma na białej liście, firmy mogą odmówić płatności na wskazany przez Państwa rachunek (mimo wykonanej usługi/dostarczonego towaru).
Jeżeli zmieniali Państwo numer rachunku bankowego w trakcie prowadzenia działalności i nie widnieje on na białej liście, należy:
– wypełnić formularz NIP-8 (w przypadku spółek kapitałowych – sp. z o. o., sp. a., sp. z o. o.) w celu aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym i podać na nim aktualny numer rachunku (oraz wszelkie pozostałe, na które przyjmują Państwo płatności za swoją sprzedaż)
– wypełnić wniosek CEIDG (w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych) w celu aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym i podać na nim aktualny numer rachunku (oraz wszelkie pozostałe, na które przyjmują Państwo płatności za swoją sprzedaż)
Nie trzeba zgłaszać rachunku VAT, założonego dla Państwa przez bank w trakcie zakładania konta bankowego.
UWAGA! Prosimy pamiętać o tym, że od 1 stycznia mają Państwo obowiązek w momencie płatności dla danego kontrahenta zweryfikowanie czy jego rachunek widnieje na białej liście podatników. Jako biuro rachunkowe nie mamy możliwości przejęcia tego obowiązku za Państwa, ponieważ należy to zrobić w momencie płatności za daną fakturę/rachunek. W przypadku jeśli danego rachunku nie będzie na Białej Liście Podatników mogą Państwo odmówić płatności za dany towar/usługę i należy wtedy prosić danego kontrahenta o przesłanie numeru rachunku, który dostępny jest na Białej Liście. NIE MOŻNA DOKONAĆ PŁATNOŚCI NA NUMER RACHUNKU BANKOWEGO, KTÓRY NIE JEST DOSTĘPNY na białej liście podatników. Dokonanie takiej płatności uniemożliwia wrzucenie danej płatności w koszty działalności firmy (czyli nie odliczymy tego od podatku!).
WYSZUKIWARKA RACHUNKÓW MINISTERSTWA FINANSÓW:
https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka
INFORMACJA DOT. TZW. “WIRTUALNYCH RACHUNKÓW” (indywidualne rachunki rozliczeniowe):
Niektóre duże firmy wprowadzają dla swoich kontrahentów własne wirtualne rachunki rozliczeniowe, które mimo obowiązku nie zostały zgłoszone na białą listę. Rachunki wirtualne dużych firm są podłączone pod główny rachunek, który jest zgłoszony na białą listę (ale którego z reguły firmy nie mają – ponieważ otrzymują tylko numer rachunku wirtualnego, tzw. indywidualnego konta rozliczeniowego). Ministerstwo Finansów jeszcze nie rozwiązało tej kwestii, prowadzone są prace w zakresie wykorzystania tzw. „masek” do weryfikacji rachunków wirtualnych. Przed końcem bieżącego roku mają zostać wypracowane zasady zapewniające bezpieczeństwo dokonywania płatności na takie rachunki. Na ten moment jest to sprawa nierozwiązana i problematyczna w związku z nowymi przepisami, wobec której nie można stwierdzić jaka będzie dalsza decyzja Ministerstwa Finansów.
2. KASY FISKALNE – obowiązek zapisania NIP na paragonie wydanym dla firmy
Zgodnie z treścią zmian firma posiadająca kasę fiskalną i dokonująca rejestracji sprzedaży na niej – w przypadku wystawienia paragonu dla innej firmy (nabywcy) obowiązkowo musi nanieść na paragon jej NIP (NIP nabywcy). Wystawienie faktury dla firmy (nabywcy) do uprzednio wystawionego paragonu (BEZ POSIADANIA PARAGONU Z NIPem NABYWCY) jest zabronione (kara – 100% kwoty podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury; kara jest udzielana na podatnika który wystawił fakturę!).
PODSTAWA PRAWNA:
5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Art. 106b dodane ust. 5-7
6. W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.
3. VAT i JPK – Błędy w deklaracji VAT i pliku JPK
W przypadku bycia czynnym podatnikiem VAT podatnik ma obowiązek dostarczać nam wszystkie otrzymane faktury zakupu i wystawione faktury sprzedaży. W przypadku niedostarczenia jakiegoś dokumentu nie jesteśmy w stanie wysłać pełnej ewidencji w pliku JPK VAT (wobec czego wartość zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji i pliku JPK będzie rozbieżna od prawidłowej, co zostanie wychwycone przez system weryfikujący KAS na podstawie analizy plików JPK i deklaracji VAT innych firm). Przesłanie niekompletnego pliku JPK (brak faktur) lub deklaracji VAT z błędami oznacza dla podatnika wezwanie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w celu skorygowania deklaracji. Jeśli jednak podatnik tego nie zrobi w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania, nakładana jest w drodze decyzji kara pieniężna w wysokości 500 zł za każdy wykryty przez Urząd błąd – kara liczona jest osobno dla każdego błędu.
PODSTAWA PRAWNA:
3f. W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy.3g. Podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, o którym mowa w ust. 3f, przesyła, na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c, do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub składa wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.3h. Jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi określonemu w ust. 3g:
1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,
2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu – naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd, o którym mowa w ust. 3f.
4. ZMIANA katalogu działalności, które MUSZĄ zarejestrować się jako podatnik VAT (BRAK MOŻLIWOŚCI KORZYSTANIA ZWOLNIENIA Z VAT)
Zwiększona została lista podatników, którzy zostali zmuszeni do rejestracji jako podatnik VAT (nie mają oni możliwości korzystania ze zwolnienia). Wykonywanie tego typu sprzedaży po dniu 1. września 2019r. obowiązkowo obliguje do rejestracji na VAT. Chodzi o sprzedaż internetową poszczególnych, wymienionych poniżej towarów/usług.Jeśli wykonują Państwo sprzedaż poniższych towarów lub usług (a korzystają Państwo ze zwolnienia z VAT) to prosimy o kontakt – będzie trzeba się zarejestrować do VAT.
PODSTAWA PRAWNA: Art. 113 Ustawy o VAT
„13. Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:
Art. 113 Ustawy o VAT
1) dokonujących dostaw:
(…)
f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość (INTERNET – przyp. adm.), bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
– preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
– urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),– maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28)
g) hurtowych i detalicznych części do:
– pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
– motocykli (PKWiU 45.4);”,
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl