O mechanizmie podzielonej płatności można dowiedzieć się szczegółowo z wideo-konferencji z Ministerstwem Finansów, organizowanej w dniu 25 listopada 2019r.
Przepisy weszły w życie od 1 lipca 2018r. Mechanizm podzielonej płatności (MPP lub “split payment”) polega na zapłacie kwoty brutto w postaci podzielonej, tj:
– kwota VAT przekazana będzie na rachunek VAT podatnika
– kwota netto przekazana będzie na zwykły rachunek rozliczeniowy
Mechanizm podzielonej płatności służy “ochronie” VATu – z rachunku VAT nie można regulować innych płatności niż płatność do Urzędu Skarbowego (podatków) lub ZUS.

Obowiązek stosowania MPP – kogo dotyczy?
Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) dotyczy transakcji między przedsiębiorcami w zakresie towarów i usług w określonych w załączniku do ustawy, potwierdzonych fakturą, w której kwota należności przekracza ogółem 15 tysięcy złotych.
Lista towarów i usług objętych MPP
Listę towarów i usług znajdziesz w załączniku do ustawy o VAT – na naszym blogu:
Czy muszę zakładać nowy rachunek bankowy?
Bank przy zakładaniu konta firmowego dla Twojej firmy (bez znaczenia czy będziesz czynnym podatnikiem VAT czy nie) automatycznie założy dodatkowy rachunek bankowy (rachunek VAT). Jeżeli będziesz zwolniony z VAT – po prostu nie będziesz korzystać z tego rachunku i będzie wykazywał on saldo “zero”.
ARTYKUŁ OPRACOWAŁ:
Autor: Kamil Jakub Al Janabi
Stanowisko: Główny Księgowy
Dział Płatności i Rozliczeń BlackGroup.pl
————
E-mail: bok@blackgroup.pl